کانال اسپیرال
کانال اسپیرال گالوانیزه

تمامی ساختمان ها و پروژه ها نیاز به یک سیستم کانال کشی دارند که کار تهویه و گردش هوای گرم و سرد را انجام دهد. معمولاً برای این کانال کشی ها، از کانال های گرد اسپیرال گالوانیزه یا کانال های چهار گوش استفاده می گردد. هر دو نوع این کانال ها معمولاً در قسمت سقف ساختمان ها نصب می گردد. البته زمانهایی هم این داکت ها به روشهایی مهندسی زیر سازه ای پنهان می گردد.
جنس این کانال ها غالباً از ورق فولاد گالونیزه است، علاوه بر آن معمولاً از استیل، آلومینیوم، پلی استر، فایبرگلاس و ... در تولید این کانال ها استفاده می گردد.

کانال های انتقال هوا چه کاری انجام می دهند؟

کانال های انتقال هوا به عنوان پخش کننده هوای سرد و گرم از یک دستگاه هواساز، تهویه مطبوع، بویلر و ... به کار گرفته می شود. این هوا به وسیله این لوله ها و تجهیزات در کل فضای داخلی ساختمان پخش می گردد. گاهی نیز این کانال ها برای کار بازگرداندن هوا به سیستم تهویه مطبوع به منظور فیلتر شدن و تهویه و توزیع مجدد استفاده می گردد.
چرا استفاده از این کانال ها اهمیت ویژه ای دارد؟
این داکت ها به منظور تنظیم هوای داخل ساختمان، بالا بردن کیفیت هوا و ایجاد آسایش در داخل ساختمان ها استفاده می گردد. بدون داشتن این تجهیزات و عدم برآوردن این ضروریات در ساختمان های تجاری و مسکونی مشکلاتی فراوانی ایجاد می گردد. مانند:
  • داشتن نقاط سرد و گرم در یک فضا (اختلاف دما در نقاط مختلف سازه به دلیل عدم توزیع مناسب هوا)
  • افزایش رشد قارچ ها و کپک زدگی بر روی تجهیزات، محصولات و یا قسمت هایی از سازه
  • فشار نامنظم هوا
  • ماندگاری بوهای بد در داخل سازه
  • سر و صدای بیش از اندازه دستگاه تهویه مطبوع در داخل سازه

معیار های مناسب برای سیستمهای کانال کشی هوا
کانال اسپیرال

وجود فضای کافی

برای اجرای این خطوط لوله ای در هر سازه ای نیاز به فضای کافی است. وجود سیستم های ضروری دیگر در هر سازه ای مانند سیستم های صوتی، اعلام حریق، خطوط اسپرینکلر، سیستم های روشنایی نصب شده در سقف سازه ها و بسیاری دیگر از این نمونه ها امری بدیهی است. اجرای خطوط انتقال هوا در میان تمام این تجهیزات نیاز به فضای کافی دارد. یکی از دلایل اصلی که باعث ایجاد محدودیت در اجرا می شود همین است. کانال های اسپیرال تا حدود زیادی این مشکل را حل کرده است، داشتن انعطاف پذیری بالا در تولید، تعداد زیادی از اتصالات با زوایای زیاد، توانایی تولید سفارشی و ... باعث شده است که این کانال ها نیازهای مربوط به اکثر پروژه ها را برطرف کند، اما با تمام این وجود باز هم برای اجرای این کانال ها نیز باید فضای کافی وجود داشته باشد.

هزینه های نصب

هزینه های نصب و اجرای خطوط انتقال هوا بستگی به دستگاه تهویه مطبوع و همینطور ابعاد سازه مورد نظر دارد. نکته ای که بسیار اهمیت دارد این است که استفاده از یک سیستم توزیع هوای مناسب باعث کاهش هزینه های مربوط به تهویه هوای داخل ساختمان می شود، این صرفه جویی در هزینه به قدری است که پس از مدتی نه چندان بلند هزینه های مربوط به نصب خطوط انتقال هوا را پوشش می دهد. البته باید گفت که هر سازه ای نیاز یک شبکه توزیع هوا دارد. منظور هزینه هایی است که ما برای بالا بردن کارآمدی خطوط انتقال هوای داخل سازه انجام می دهیم.

کاهش اصطکاک هوا

منظور از اصطکاک هوا میزان هوایی است که به دلیل شکل ظاهری خطوط انتقال هوا به درستی انتقال داده نمی شود. این میزان در کانال های فلکسیبل و کانال های چهارگوش پایین است، اما بهترین بهترین داکت برای انقال هوا کانال های اسپیرال گالوانیزه است که کمترین میزان اصطکاک هوا را دارد. و دلیل آن شکل ظاهری و گرد بودن آن است.

میزان سر و صدا

سیستم های تهویه هوا معمولا دارای صدای بلندی به هنگام کار کردن هستند. و از آنجایی که در هنگام کار کردن لرزش هم دارند این نیز باعث بالاتر رفتن این صدا می گردد. استفاده ار کانال های انتقال هوا باعث می شود تا این صدا کمتر شود، پراکندگی و توزیع باعث کاهش آلودگی صوتی می گردد. استفاده از دمپرها نیز برای کنترل هوا و صدا موثر است.
معمولاً برای کاهش سر و صدا و بالاتر بردن کارآیی اقدام به عایق کاری خطوط انتقال هوا می کنند. برای انجام این عایق کاری از عایق الاستومری استفاده می شود.
 

معامله ای مطمئن با اعضای ویژه و دارای نشان! اطلاعات بیشتر

اطلاعات تماس بازرگانی نیک آراد

آدرس : دفتر مرکزی: ایران-تهران-تهران-منطقه 6-خیابان وزرا - پلاک 108 - ساختمان ولیعصر یک - طبقه ششم - واحد 166

موبایل : 09128346358

تلفن : 021-41464000

فکس : 021-41464444

وب سایت : www.nikarad.coشبکه های اجتماعی

ارتباط با ما

موبایل : 09128346358

تلفن : 021-41464000

فکس : 021-41464444

تلفکس : -

وب سایت : www.nikarad.co